Blog

Život na haubóte

16.06.2011 19:36

Keď sa ocitnete na vode, svet sa s vami začne hojdať. Čím dlhšie, tým intenzívnejší je pocit ľahkosti. Všetky pozemské problémy sú zrazu na míle vzdialené a vy sa len necháte unášať vlnami pokoja a pohody. To by bolo, žiť stále v ich rytme, povzdychnete si, keď zájdete člnom do tichých zátok rieky. A tu sa vám odrazu otvára pohľad na tiché plávajúce domy - hausbóty. Aká je to vlastne romantika?

Život na hausbóte je oddychom a spojením príjemného s užitočným pre verejne známych i neznámych ľudí. Predstavuje symbol bohatstva pre solventných, kedysi však býval aj útočiskom pre tých, čo sa ocitli v núdzi. Slávny český herec Saša Rašilov, komik a mystifikátor z divadla a filmu prvej polovice minulého storočia, bol síce šľachtického pôvodu, narodil sa však do obyčajnej rodiny žijúcej na Žižkove. Žil životom, v ktorom nikdy nebolo jasné, čo je realita a čo hra.

Vraví sa však, že jeho život na hausbóte nebol len klaunským číslom, i keď nosil s úsmevom námornícku čapicu. Jeho hausbót vraj kotvil pri Národnom divadle v Prahe a na jeho palube sa nachádzala i jeho známa zbierka hodín. Nasťahoval sa doňho, keď prehral súd o pražský byt. V hausbóte sa dá ukryť pred svetom i ukázať ho svetu. Tak to nedávno urobila česká speváčka Helena Vondráčková, ktorej manžel zariadil luxusný hausbót a ona si jeho zážitkové kvality nevie vynachváliť.

U nás tento spôsob života vyznávajú napríklad bývalý futbalista Štefan Maixner či hokejista Zdeno Cíger. Na hausbóte žil roky slávny francúzsky herec Pierre Richard. Tento spôsob života učaroval i čiernej princeznej Katouchi Niane, obľúbenej modelke Yvesa Saint Laurenta. Žila na hausbóte v Paríži blízko mosta Alexandra III. v Paríži.

Suchozemský pohľad

16.06.2011 14:09

Asi dva kilometre od Karlovho mosta v Prahe, vo vltavskej zátoke v Podolí, stojí už roky hausbótová dedina. V poslednom období tu pribudlo mnoho nových domov na vode. Stavajú sa zväčša kolmo k brehu, aby sa ich zmestilo čo najviac. Osídlenie je husté ako v nejakej záhradkárskej oblasti. Nájdeme tu hausbóty postavené z vrakov lodí, vkusné novostavby skonštruované v tvare lode, ale aj staré drevené chatrče na vode s provizórnym zariadením, dokonca plátenú jurtu na pontóne.

Na mnohých pontónoch nesmie chýbať psia búda. Veľmi romanticky to však, aspoň zo suchozemského pohľadu, nepôsobí. Jeden z hausbótov tu postavil Vojto Bilišič, pôvodom z Nových Zámkov. Samozrejme, nie pre seba, to by bol pre čerstvého absolventa sochárčiny v Prahe príliš drahý špás. Má však už za sebou aj niekoľko úspešných stavbárskych počinov - tie ho živia. A tak sa odhodlal i na stavbu domu na vode pre svojho klienta.

Amsterdamský raj

16.06.2011 14:07

obrazok_12.jpgV Holandsku sú domami na vode posiate hlavne amsterdamské kanály - žiť na hausbóte je tu však už v súčasnosti drahý špás pre obmedzený počet kotvísk - na vode žije približne 2400 rodín. No jedinečnou príležitosťou, ako si tu vyskúšať život na hausbóte, je návšteva múzea hausbótov. Plaví sa na kanáli Prinengrachts a okrem romantickej plavby oboznámi svojich návštevníkov aj s tým, ako sa pôvodne riečny čln menil v komfortný hausbót s kajutami, poschodovými posteľami a priestornou obývačkou, kuchyňou i kúpeľňou. O tom, že hausbót je schopný poskytnúť jedinečný komfort, svedčí napríklad aj istá ekologická firma, ktorá sídli práve na jednom z amsterdamských hausbótov. Čistiareň vody má vraj takú, že ľudia tu prakticky pijú svoj vlastný moč.


 

Daň z tieňa

16.06.2011 14:06

 

obrazok_03.jpgPre veľké mestá s veľkými riekami či spleťou vodných kanálov je spôsob života v hausbóte prirodzený. Na vlnách sa žije po celom svete, v chudobných i bohatých destináciách. Hausbóty sú populárne v Austrálii, na Novom Zélande, v Kanade. Do Indie vrátili ich popularitu turisti - z nákladných lodí, ktoré v minulosti vozili ryžu a korenie, vznikli obrovské, lenivo sa plaviace riečne domy, ktoré lákajú svojou exotikou. Vo Veľkej Británii sa stali obľúbenými bývalé nákladné lode z 19. storočia. V podobnej žili aj hrdinovia zo slávnej rovnomennej Dickensovej novely David Copperfield. Kedysi sa tieto plavidlá zhromažďovali v pobrežných regiónoch na plážach.

Stovky týchto vrakov dnes prerobené slúžia na  bývanie. V súčasnosti žije v Británii v hausbótoch - na kanáloch, morskom pobreží, v prístavoch i na vidieku okolo pätnásťtisíc ľudí. Mnohé hausbóty, buď plaviace sa, alebo ukotvené, nájdeme priamo v Londýne. V Spojených štátoch prišli do módy hausbóty v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Za rodisko amerického hausbótingu sa považuje jazero Cumberland v Kentucky, kde dnes nájdeme motorizované hausbóty aj s rozlohou dvesto štvorcových metrov.

Stovky ich, nielen na obývacie účely, vyrástli i v Seattli na jazere Union. A na severe Virginie vraj vznikla na vode dokonca pobočka banky, ktorá okoloplaviacim  poskytuje svoje služby. Populárne sú i hausbóty v Kalifornii, najmä ak ich - od čias hippies až dodnes - vlastnili rôzni slávni hudobníci či filmové hviezdy. Mimochodom, v Amerike sa majitelia hausbótov dlho naťahovali pre daň. Keďže ubytovanie na vode nemožno nazvať nehnuteľnosťou, štát im nakoniec vyrubil takzvanú daň z tieňa.

 

Čo je hausbót

16.06.2011 14:00
 

Pomenovanie hausbót pochádza z anglického houseboat a znamená obydlie na lodi. Môže ísť aj o plávajúce zariadenie vybavené vlastným pohonom, hausbót však spravidla dlhodobo kotví na riekach veľkých miest či na priehradách. Medzi miestami kotvenia sa dopravuje ťahaním za vlečnou loďou alebo pomocou tlačného remorkéra. Väčšie hausbóty môžu slúžiť aj ako reštaurácie či hotely, teda botely.