Daň z tieňa
Pre veľké mestá s veľkými riekami či spleťou vodných kanálov je spôsob života v hausbóte prirodzený. Na vlnách sa žije po celom svete, v chudobných i bohatých destináciách. Hausbóty sú populárne v Austrálii, na Novom Zélande, v Kanade. Do Indie vrátili ich popularitu turisti - z nákladných lodí, ktoré v minulosti vozili ryžu a korenie, vznikli obrovské, lenivo sa plaviace riečne domy, ktoré lákajú svojou exotikou. Vo Veľkej Británii sa stali obľúbenými bývalé nákladné lode z 19. storočia. V podobnej žili aj hrdinovia zo slávnej rovnomennej Dickensovej novely David Copperfield. Kedysi sa tieto plavidlá zhromažďovali v pobrežných regiónoch na plážach.
Stovky týchto vrakov dnes prerobené slúžia na bývanie. V súčasnosti žije v Británii v hausbótoch - na kanáloch, morskom pobreží, v prístavoch i na vidieku okolo pätnásťtisíc ľudí. Mnohé hausbóty, buď plaviace sa, alebo ukotvené, nájdeme priamo v Londýne. V Spojených štátoch prišli do módy hausbóty v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Za rodisko amerického hausbótingu sa považuje jazero Cumberland v Kentucky, kde dnes nájdeme motorizované hausbóty aj s rozlohou dvesto štvorcových metrov.
Stovky ich, nielen na obývacie účely, vyrástli i v Seattli na jazere Union. A na severe Virginie vraj vznikla na vode dokonca pobočka banky, ktorá okoloplaviacim poskytuje svoje služby. Populárne sú i hausbóty v Kalifornii, najmä ak ich - od čias hippies až dodnes - vlastnili rôzni slávni hudobníci či filmové hviezdy. Mimochodom, v Amerike sa majitelia hausbótov dlho naťahovali pre daň. Keďže ubytovanie na vode nemožno nazvať nehnuteľnosťou, štát im nakoniec vyrubil takzvanú daň z tieňa.